Prtner serwisu - kobieta.wp.pl Znajdź sklep

Hola Madrid! Wakacje w słonecznej stolicy Hiszpanii

Udostępnij Tweetnij Wykop
Madryt jest dobrym miejscem do odwiedzenia przez cały rok, choć sezon wakacyjny szczególnie zachęca do wciągnięcia się w wir tego tętniącego życiem miasta. A jest co zobaczyć – oto kilka naszych propozycji!

Jest stolicą Hiszpanii nieprzerwanie od 1561 roku, kiedy to przeniesiono stolicę z Toledo. To największe miasto Hiszpanii stanowi centrum kultury i sztuki. Wieczorami życie przenosi się do wszechobecnych knajpek i barów. Centrum Madrytu dzieli się na Stary Madryt i Madryt Burboński.

Brama Słońca

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Puerta del Sol (Bramy Słońca), która jest centralnym punktem Madrytu. Na tym widowiskowym placu leży tzw. kilometr zerowy, od którego liczy się odległości do wszystkich miejsc w Hiszpanii. Wmurowany jest w chodnik przed Urzędem Pocztowym, gdzie odbywają się zebrania Rady Autonomicznej Prowincji Madrytu. Równie ważnym symbolem dla mieszkańców miasta jest rzeźba niedźwiedzia wspinającego się na drzewo poziomkowe – Estatua del Oso y el Madroño. Zresztą wizerunek ten jest umieszczony na fladze i w herbie stolicy. Na placu można też zobaczyć konny pomnik króla Karola III z dynastii Burbonów, nadal zasiadającej na hiszpańskim tronie.

Soczewki polaryzacyjne

gołym okiem
soczewki tac

Z kolorem w barwnym Madrycie

Skoro w Madrycie najczęściej świeci słońce, to zwiedzanie w okularach przeciwsłonecznych jest obowiązkowe. Madryt jest znany także jako stolica mody. Warto więc zabłysnąć czymś niepowtarzalnym. Taką propozycję ma marka Solano w swojej kolekcji okularów przeciwsłonecznych na ten rok. Liczy się przede wszystkim kolor – soczewki w kolorze pudrowego różu lub cieniowane złoto w połączeniu z podwójną, metalową oprawą zamienią okulary w istne dzieło sztuki! Kolekcja świetnie wpasowuje się w to barwne miasto.

Źródło: Solano

Pałac Królewski i ogrody

Uzbrojeni w stylowe okulary chroniące przed słońcem idziemy dalej przez calle del Arenal ku Pałacowi Królewskiemu i jego ogrodom. Z pałacowych tarasów doskonale widać piękno Campo del Moro (ogrody), rzekę Manzanares i olbrzymi park Casa de Campo, gdzie znajdziemy miejski ogród zoologiczny oraz park rozrywki z kolejkami górskimi i nawiedzoną posiadłością! Kiedyś cała powierzchnia parku była terenami łowieckimi. Znajduje się też tam duże sztuczne jezioro, po którym można pływać łódkami. Sam Pałac Królewski to muzeum, którego eksponaty pokazują historię każdego z władców Hiszpanii.

SOLANO

Banco de España

Po drugiej stronie Puerta del Sol znajduje się kolejny plac – Plaza de Cibeles, nazywany bardzo często Banco de España z racji pobliskiej stacji metra o tej nazwie. Urząd miejski Palacio de Cibeles, który się tam znajduje, jest centrum kultury. Jego barokowa forma połączona ze szkłem i stalą daje ciekawe zestawienie. Dodatkowo kawiarnie na dachach okolicznych kamienic gwarantują ciekawe widoki. Plac jest dość osobliwym miejscem (jak i wiele innych w Madrycie), dokoła którego znajduje się sporo ciekawych i zdobionych budynków.
Idąc Paseo de Recoletos dojdziemy do pomnika Krzysztofa Kolumba i Muzeum Archeologii.

Idąc z Banco de España calle Alcalá dotrzemy do łuku tryumfalnego – Puerta de Alcalá. Ta monumentalna budowla została wzniesiona na zlecenie króla Karola III przez Francesco Sabatiniego.

Źródło: Solano

Park Retiro

Liczy prawie 1,4 km2 i położony jest we wschodniej części miasta, wśród gęstej zabudowy. Łączy ze sobą szereg dzielnic. Od połowy XIX wieku zapewnia mieszkańcom Madrytu wypoczynek wśród zieleni. Rośnie tu 18 tysięcy drzew i 7 tysięcy krzewów, takich jak topola, kasztanowiec, olbrzymie sekwoje, sosny alpejskie i perełkowce japońskie. Sędziwym i najcenniejszym okazem jest cypryśnik meksykański, zwany Drzewem Montezumy. Posadzono go w ogrodzie w 1633 roku – uważany jest za najstarsze drzewo w Madrycie. Jest tam też dużo fontann – zabytkowych i bardzo zdobnych.

Punktem centralnym parku jest staw, do którego prowadzą wszystkie arterie. Latem można wybrać się tam na przejażdżkę łódką, a wieczorami przy pomniku króla Alfonsa XII z dynastii Burbonów mają miejsce spotkania towarzyskie z muzyką bębnów.

Dalej idziemy do królewskiego Ogrodu Botanicznego, który został ufundowany w 1755 roku przez króla Ferdynanda VI. To oaza spokoju – tuż za ogrodzeniem jest już tętniące życiem miasto.

Muzea

W pasażu Paseo del Prado mieszczą się najbardziej oblegane muzea Madrytu. Słynne Muzeum Prado posiada kolekcję dzieł Francesca Goi, Velázqueza, Tycjana czy Hieronima Boscha. Jest też Muzeum Thyssen-Bornemisza, które zebrało prace impresjonistów (Renoira, Moneta i van Gogha) jak i Edvarda Muncha czy Jasona Pollocka. Całkiem niedaleko znajdziemy Muzeum Narodowe Centrum Sztuki im. Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) z pracami m.in. Salvadora Dalego oraz oryginałem słynnej "Guerniki" Pabla Picassa.

Jedzenie

Madryt jest bogaty w kulinarne rarytasy. Dzielnica Malasaña – gdzie można zjeść dobrą pizzę. Barwna dzielnica Chueca z wegetariańskimi restauracjami i kuchnią koreańską. Tribunal – to dzielnica z tradycyjnymi restauracjami hiszpańskimi, czy dużą ilością hamburgerowni, klubów nocnych i barów. Można też zjeść w licznych halach targowych, które są otwarte do późnych godzin nocnych, np. Mercado San Miguel czy nowoczesne Platea Madrid z muzyką na żywo oraz wiele innych hal wartych odwiedzenia.

Madryt jest metropolią, której zwiedzanie może zająć nam nawet tydzień – wszystko zależy od naszych zasobów czasowych. To barwne miasto przyciąga turystów każdego miesiąca. Niektórzy szukają tu wrażeń kulturalnych, inni sportowych – wszak na stadionie Santiago Bernabéu Real Madryt stacza co chwila walkę z Barceloną.

Źródło: Solano

Udostępnij Tweetnij Wykop